Σχετικά με το στρώσιμο...

Νέος στο χόμπι, γεμάτος απορίες; Ξεκινήστε εδώ!

Συντονιστές: DIM.TS.KAV., giannispopi, GXSARA, κωστας φ

Σχετικά με το στρώσιμο...

Δημοσίευσηαπό sfakos » Σάβ Μαρ 24, 2018 9:49 am

Καλημέρα σε όλους,

Πάντα ήθελα να φτιάξω κι εγώ ένα ενυδρείο και τελικά πριν απο περίπου είκοσι ημέρες πήρα την αποφαση να το ξεκινησω. Διάβασα - ρώτησα - πήρα συμβουλές και τελικά ξεκίνησα.
Βρήκα ένα petshop που ειδικεύεται στα ενυδρεία και προμηθευτηκα όλα τα απαραίτητα με την δική τους καθοδήγηση.

Το ξέρω πως χρειάζεται υπομονή στο στρώσιμο απλά μου φαίνονται περιεργα αυτα που συμβαινουν στην δική μου περιπτωση σε σχεση με το ότι διαβάζω και ακουω.

Στην αρχή του μήνα λοιπόν πηρα το ενυδρείο μου 25λίτρων, έστρψσα κάτω το χαλικι, έβαλα τον θερμοστατη μου, το φίλτρο μου (εσωτερικό με σφουγγάρι και υαλοβάμβακα 400L/h). Το γέμισα με νερό, έβαλα μέσα λίγη τροφή όπως μου είπαν για να αρχίσει να γίνεται αμμωνία, έριξα prime και βακτηρια απο την skytech.

Την επόμενη μέρα άρχισα τις μετρήσεις. Τις πρώτες δύο εβδομάδες καθε μέρα οι τιμές ήταν ίδιες (μετρημένες με sticks) και η αμμωνια με τεστ νερού της sera. Την πρώτη εβδομάδα έβαζα καθημερινα βακτήρια όπως μου είπαν στο petshop.

έπαιρνα λοιπον: Αμμωνία=0, ΝΟ2=0, ΝΟ3=50, Cl=0, PH=7.6-8 ! Συνέχιζα παρολα αυτα να ρίχνω λίγη τροφή και έκανα και δυο αλλαγές νερού γιατι σε κάποια φάση είχε γίνει θολό. Πήγα λοιπόν στο petshop να ενημερωθω για κοπαδόψαρα και ευτυχως δεν πήρα γιατι σκέφτηκα να συνεχίσω τις μετρήσεις για δυο-τρείς μέρες ακόμα ωστε να είμαι σίγουρος.

Εδώ είναι που αρχίζουν τα ζόρια.
Την ίδια μέρα που γύρισα σπίτι και μέτρησα πήρα (πάντα με sticks) ΝΗ3/4=0, ΝΟ2=1-5, ΝΟ3=50, PH=7.2.

Ξαφνικά λοιπόν ανέβασα νιτρώδη. Αμέσως προμηθέυτηκα τα τεστ νερου τησ sera για ΝΟ3 & ΝΟ2 και φύτεψα και το πρωτο μου φυτό (monte carlo) γιατι το είχα παραγγείλει, έβαλα κάψουλα λίπανσης, έδωσα αέρα στο φίλτρο για να τραβάει και οξυγόνο μαζί και άρχισα να ανάβω τa LED για ένα οκτάωρο μαζί και λίγο φυσικό φώς.

Ξαφνικά είχα μια έκρηξη σε ΝΟ2 & ΝΟ3 (μέγιστες τιμές) η οποία όμως δεν έπεφτε απο μέρα σε μέρα με την αμμωνία να παραμένει μηδενική. Σε μια στιγμή απελπισίας έριξα μια γεναία ποσότητα απο το PRIME και για τις επομενες τρεις μέρες έιχα ΝΟ2=0,5 & ΝΟ3=0,5 & ΝΗ3/4=0 .

Για μα στιγμή πίστεψα πως ξανα μπήκα στο ίσιο δρόμο. Είχε έρθει όμως η ώρα για μια αλλαγη νερού και καθαρισμα του φίλτρου (στο νερό του ενυδρείου) γιατί είχε πιάσει διάφορα απο τα φυτεμένα. Την επόμενη μέρα ξανακάνω μια μέτρηση και παίρνω ΝΟ2 & ΝΟ3 μέγιστες τιμές με όλα τα υπολοιπα 0.

Συνεχώς ανεβοκατεβαίνουν τα νιτρώδη είτε με δική μου παρεμβαση είτε μόνα τους. Λές και ίναι εισηγμένα στο χρηματιστήριο. Αυτο που θέλω να ρωτησω ειναι αν οι πιο έμπειροι το βρίσκουν φυσιολογικό ή κάνω συνεχώς κάποιο λάθος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια ανταπόκριση και βοήθεια και ελπίζω να μην κούρασα γιατί ήθελα να είμαι αναλυτικός.
sfakos
baby member

Return to Αρχάριοι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Bing [Bot] και 1 επισκέπτης