Αναταραξη επιφανειας

Τα πάντα για φυτεμένα ενυδρεία.

Συντονιστές: /\/\arios, giannispopi, GXSARA, κωστας φ

Αναταραξη επιφανειας

Δημοσίευσηαπό JimmyFisher » Κυρ Σεπ 16, 2012 8:37 pm

Γεια σας και παλι!λοιπον εδω και μιαμιση εβδομαδα εχω φυτεψει μια vallisneria gigantea ομως η αναπτυξη της δεν ειναι και πολυ καλη.τυχαια επεσα στο θεμα της αεραντλιας.στο φιλτρο μου υπαρχει μια υποδοχη για ενα σωληνακι και οταν το βαζω βγαζει φυσαλιδες(αφου εχω βγαλει κ ενα πλαστικο σωληνακι εξω απο το ενυδρειο).αυτο ομως απο οτι εχω διαβασει δεν ειναι και πολυ καλο για τα φυτα αφου το CO2 φευγει στην ατμοσφαιρα(και δυστηχως το χρησιμοποιουσα απο την αρχη).ετσι αποφασισα να κανω αναταραξη με το φιλτρο.το προβλημα ειναι το τι εννοουμε αναταραξη.να βγαλω την εξοδο του φιλτρου εξω απο το νερο για να αναταραζετε η το να κινειτε η επιφανεια ειναι αρκετο;το να βγαλω εστω και λιγο την εξοδο του φιλτρου εξω απο το νερο ειναι αδυνατον αφου θα εχει αποκαλυφθει το πανο μερος του κατι που απαγορευετε συμφωνα με τις οδηγιες του.
Άβαταρ μέλους
JimmyFisher
member

Re: Αναταραξη επιφανειας

Δημοσίευσηαπό κωστας φ » Κυρ Σεπ 16, 2012 10:38 pm

καλησπέρα, γράψε μας μετρήσεις, τι φυτά έχεις μέσα και κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού. Η vallisneria είναι από τα πιο εύκολα φυτά δε δικαιολογείται να μην υπάρχει ανάπτυξη. Όσο για την αεραντλία όταν υπάρχει φυτεμένο ενυδρείο, δε τη χρησιμοποιούμε. όσο για το φίλτρο αν κινείτε η επιφάνεια είναι αρκετό.
κωστας φ
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό JimmyFisher » Δευτ Σεπ 17, 2012 6:52 am

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Λοιπον απο μετρησεις ειμαι καλα αφου το εστρωνα για μηνες.
NH3/NH4:0
NO2:0
NO3: 15
Απο αλλαγες νερου κανω περιπου 30% αλλαγη καθε σαββατο.φυτα εχω vallisneria gigantea και κερατοφυλλο.ηθελα να βαλω μια ανουμπια και μια egeria densa αλλα η κατασταση της vallisneria δεν μου επιτρεπει.σκευτομε να φτιαξω diy co2 μηπως παρει τα πανω της.α επισης καθε 2 εβδομαδες ριχνω υγρο λιπασμα PlantaMin TetraPlant.Μηπως ειναι καλυτερο να βαλω ταμπλετα;
Άβαταρ μέλους
JimmyFisher
member

Δημοσίευσηαπό giannispopi » Δευτ Σεπ 17, 2012 10:21 am

βαλε και αλλα φυτα μην φοβασαι.
για την βαλισνερια καλυτερα να βαλεις ταμπλετα βυθου.
σε μιαμιση βδομαδα δεν μπορεις να κρινεις...
εμενα για δυο μηνες ηταν στασιμη και μετα δεν μπορουσα να την μαζεψω. (καθε βδομαδα εκοβα δρομεις γιατι κοντεψε να πιασει ολο το ενυδρειο)
giannispopi
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό κωστας φ » Δευτ Σεπ 17, 2012 12:00 pm

φίλε μου το μιάμιση εβδομάδα, δε το πρόσεξα, όντος είναι πολύ νωρίς για να κρίνουμε. από μετρήσεις είσαι μια χαρά. τι φωτισμό έχεις και πόσα λίτρα ενυδρείου? κατά τα άλλα ότι σου είπε ο giannispopi
κωστας φ
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό JimmyFisher » Δευτ Σεπ 17, 2012 12:39 pm

Οκ ευτυχως με καθησυχασατε!τα λιτρα ειναι 30 και φωτισμο 10W.Ξερω οτι ειναι ανεπαρκης αφου καθε λιτρο χρειαζετε 0,5 watt και συντομα πιστευω θα αγορασω καινουρια.
Άβαταρ μέλους
JimmyFisher
member

Δημοσίευσηαπό κωστας φ » Δευτ Σεπ 17, 2012 6:37 pm

αν παραμείνεις σε εύκολα φυτά , τότε ο φωτισμός σου είναι μια χαρά.
κωστας φ
Συντονιστής

Return to Φυτεμένα ενυδρεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες