Τις πταίει???

Τα πάντα για φυτεμένα ενυδρεία.

Συντονιστές: /\/\arios, giannispopi, GXSARA, κωστας φ

Τις πταίει???

Δημοσίευσηαπό Manos » Κυρ Οκτ 07, 2007 12:17 pm

Το συγκεκριμένο φυτό είναι ένα κλάδεμα που εδώ και δυο περίπου χρόνια μεγαλώνει και χαλάει με αποτέλεσμα να παραμένει ένα κλάδεμα!!

Το έχω σε δυο από τα ενυδρεία μου και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

1) Ενυδρείο
Rio 180
Φωτισμός 4χ25 watt (2 glo lux - 1 aquastar - 1 daylight)
Λίπανση - Flourish - Diy Co2 - Flourish Potasium - Flourish Iron (ελάχιστο)
Αλλαγές 30% κάθε εβδομάδα!

ΡΗ = 7,0
ΚΗ = 4
GH = 10

2) Ενυδρείο
RENA 90 litre
Φωτισμός 2 χ 18 watt
Μια Aquastar - Gro lux
Λίπανση ομοίως
Αλλαγές 30% κάθε εβδομάδα

Τα λιπάσματα πέφτουν σε εμπειρικές δοσολογίες!!
Manage Attachments
Άβαταρ μέλους
Manos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Χρήστος » Κυρ Οκτ 07, 2007 3:02 pm

Από της φώτο διακρίνω ότι έχεις το Myriophyllum mattogrossense Red.
Είναι φυτό δύσκολο μην πω πολύ δύσκολο και πάλη καλά που επιζεί, θέλει πάρα πολύ φως, η απατήσεις του σε σίδερο και CO2 είναι πιο υψηλές σε σύγκριση με άλλα φυτά. Ακόμη και εάν το δώσουμε φως και σίδερο δεν αρκείτε σε αυτά, για να ανατηχθεί σωστά θέλει πολύ μαλακό νερό και χαμηλό Ph (6,5) και διαυγές νερό. Ένα από αυτά να μην συμπίπτει τότε η ανάπτυξη του είναι νωχελική. Αν συμπίπτουν όλοι η παράμετροι το φυτό αναπτύσσετε ραγδαία (10cm την εβδομάδα) και βγάζει εύκολα μπόλικα παρακλάδια όταν κόβουμε την κορυφή.
Από την φώτο διακρίνω ότι η ανάπτυξη του φυτού δεν είναι καλή τα φύλα του είναι άτονα και μικρά ενώ το χρώμα του είναι χάλκινο. Θα έπρεπε τα φύλα του να είναι πιο μεγάλα με πιο πολλές διακλαδώσεις και το χρώμα του τουλάχιστον στην κορυφή να είναι κόκκινο.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό nektarios » Κυρ Οκτ 07, 2007 4:07 pm

Χρήστος έγραψε: Αν συμπίπτουν όλοι η παράμετροι το φυτό αναπτύσσετε ραγδαία (10cm την εβδομάδα) και βγάζει εύκολα μπόλικα παρακλάδια όταν κόβουμε την κορυφή.

Αυτό θα πει ανάπτυξη (από την φώτο δεν μου φάνηκε για φυτό γρήγορης ανάπτυξης). Δηλαδή με ιδανικές για το φυτό συνθήκες μπορείς σε 2 μήνες μήνες να γεμίσεις ολόκληρο ενυδρείο με τέτοια από τα κλαδέματα.
Ενυδρείο ένας ζωντανός πίνακας, που τον φτιάξατε μόνοι σας!

Κατασκευή Ιστοσελίδων, Φιλοξενία Ιστοσελίδων, Παροχή Υπηρεσιών Διαφήμισης, Υπηρεσίες Εκτύπωσης & Διάθεσης Διαφημιστικών Δώρων http://www.frame2frame.eu

Εκτυπώσεις εντύπων στις χαμηλότερες τιμές τις αγοράς http://www.bizprint.gr

Τα πάντα για τον γάμο στο http://www.ingamos.gr/
Τα πάντα για την διακόσμηση στο http://www.interiordecor.gr/

Δεν απαντώ σε ερωτήσεις ενυδρειακού περιεχομένου μέσω pm. Γι 'αυτό υπάρχει το forum.
Άβαταρ μέλους
nektarios
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Manos » Κυρ Οκτ 07, 2007 5:25 pm

Χμμμ!!! Μάλιστα! Ευχαριστώ Χρήστο μας!
Λοιπόν πάμε για ενυδρείο με ΡΗ 6,5 (εύκολο)
Φως όταν λες πολύ πόσο είναι αυτό το πολύ? θα πρέπει να φτάσω το 1,0 watt ? (Δυνατότητα υπάρχει ρωτάω για να ξέρω τι θα φτιάξω :wink: )
Μια που ετοιμάζω την παραγγελία από το aquaristic να ρίξω και μερικές Τ5 να αποκτήσω ΦΩΣ !!!! Μου έχει κάτσει αυτό το φυτό και θέλω να το φτάσω στα 10εκ ανα εβδομάδα !!!!
Άβαταρ μέλους
Manos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Χρήστος » Κυρ Οκτ 07, 2007 7:25 pm

πιστεύω με Τ5 και ανακλαστήρες θα είσαι οκ. Εγώ προσωπικά το είχα αλλά τα σκαλάρια αποφάσισαν να το εντάξουν στο διαιτολόγιο τους για αυτό δεν έχω φώτο. Πάντως είναι καταπληκτικό φυτό δεν την Φώτο. Και εάν το ξαναβρώ θα δοκιμάσω να το ξανά βάλω ίσος τώρα που μεγάλωσαν να μην το φάνε .
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Χρήστος
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό Manos » Κυρ Οκτ 07, 2007 8:22 pm

Πάντος στο ενυδρείο που έχω τα altum όπου το ΡΗ κατεβαίνει (είναι ήδη στο 7 με σκοπό φυσικά το 6,5 με 6,0 μια και αυτές είναι οι συνθήκες που θέλουν τα εν λόγω ψάρια. Δεν βλέπω να το ενοχλούν και ας μην πηγαίνει καλά!

Για να δούμε έκανα και μια σκέψη μια και στο συγκεκριμένο ενυδρείο μπορώ να προσαρμόσω μια Pc 14 watt η οποία θα πέφτει ακριβώς πάνω στο συγκεκριμένο φυτό! Μέχρι να γίνει η παραγγελία!
Άβαταρ μέλους
Manos
Site Admin

Return to Φυτεμένα ενυδρεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες