1ο ενυδρείο Γενικές απορίες

Νέος στο χόμπι, γεμάτος απορίες; Ξεκινήστε εδώ!

Συντονιστές: DIM.TS.KAV., giannispopi, GXSARA, κωστας φ

1ο ενυδρείο Γενικές απορίες

Δημοσίευσηαπό phantom82 » Τρί Αύγ 25, 2015 2:31 am

Καλησπέρα σε όλους στην κοινότητα. Είμαι νέο μέλος και πρόσφατα κάποιος συγγενής μου μου χάρισε το παλιό του ενυδρείο 45l. Δεν έχω ξανασχοληθεί καθόλου με το αντικείμενο και έχω κάποιες απορίες. Ξέρω ότι πολλοί θα προτείνουν ένα μεγαλύτερο ενυδρείο, όμως τα οικονομικά είναι πολύ στενά για αγορά. Οπότε θα ήθελα να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με αυτό το ενυδρείο και με πρώτη προτεραιότητα την ποιότητα ζωής των ψαριών.
1) Καταρχήν ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να καθαρίσω το ενυδρείο από τα άλατα κλπ. το ίδιο και για τα πλαστικά φυτά (Αργότερα σκέφτομαι για αληθινά φυτά)
2) Είναι αυτό το μέγεθος αρκετό για ενυδρείο αλμυρού νερού (1-2 clownfish + κάποιο άλλο μικρότερο μεγέθους).
3) Στο ενυδρείο υπάρχει εσωτερικό φίλτρο Aquael Fan 1 plus. Σύμφωνα με τις προδιαγραφές του, είναι αρκετό για 45l αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι το σφουγγαράκι. Όταν το έβγαλα ήταν σε ασχημη κατάσταση, το έπλυνα με μπόλικο ζεστό νερό σε πίεση και φαίνεται καθαρό. Είναι όμως αυτό αρκετό και έτοιμο για χρήση? Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω? Ή μήπως θα αναγκαστώ να πάω σε καινούριο φίλτρο?
4) Τέλος δεν υπάρχει καθόλου λάμπα θέρμανσης. Τι μου προτείνεται για 45l?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
phantom82
baby member

Return to Αρχάριοι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες