ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΙΟΥ

Λίγα λόγια για σας και τα ενυδρεία σας

Συντονιστές: stat, Θοδωρής, DIM.TS.KAV., nektarios

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό ioannadan » Τρί Απρ 19, 2016 9:30 am

Καλημέρα σας,

είμαι άσχετη τελείως με τα ενυδρεία και θα ήθελα τη βοήθειά σας. έχουμε ένα ενυδρείο στο γραφείο αλλά τις τελευταίες 10 - 15 μέρες χάσαμε 2 ψαράκια και τα υπόλοιπα έβγαλαν μια μαύρη κηλίδα στην κοιλιά τους. την προηγούμενη βδομάδα παρατήρησα ότι βγάλανε την ίδια κηλίδα και στα βράγχια τους αλλά και στη βάση της ουράς τους. επίσης ενώ τους καθαρίσαμε το ενυδρείο ανεβαίνουν όλα στην επιφάνεια και δεν ξέρω γιατί.

θα μπορούσατε κάπως να με βοηθήσετε γιατί κρίμα είναι να τα χάσουμε και τα υπόλοιπα.

ευχαριστώ πολύ
ioannadan
baby member

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό KATAMPIS GIORGOS » Τρί Απρ 19, 2016 2:14 pm

Για να σε βοηθησουν τα παιδια εδω, πρεπει να εισαι ακριβης. Ποσα λιτρα ενυδρειο εχεις, ποσα ψαρια φιλοξενει, τι ψαρια εχει μεσα, το εχεις καιρο. χρησιμες πληροφοριες για πιο εγκυρη απαντηση. Παντως οι κηλιδες και το οτι καθονται στην επιφανεια δειχνει υψηλα ποσοστα αμμωνιας και ελλειψη οξυγονου. Συχνες και μικρες αλλαγες νερου, διακοπη ταισματος, καλο καθαρισμα με σκουπα βυθου για περιτωματα και περιμενε πληροφοριες απο τα υπολοιπα παιδια της ομαδας.
Άβαταρ μέλους
KATAMPIS GIORGOS
Σταθερό μέλος

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό ioannadan » Τρί Απρ 19, 2016 2:28 pm

ευχαριστώ για την απάντηση.. το ενυδρείο δεν είναι δικό μου...το είχε το αφεντικό μου στο σπίτι του και λόγω μετακόμισης στο εξωτερικό το φέραμε στο γραφείο... θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες.
ioannadan
baby member

Return to Παρουσιαστείτε

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης